SİMÜLASYON EVREN TEORİSİ HAKKINDA

Her şey, nörolojinin gelişmesi ve insan beyninin yapısının yavaş yavaş çözülmesi ile başladı.
Aşk nedir?
Bu sorunun cevabı daha önce edebiyatın konusuydu ama artık değil. İnsan beyni, doğal bir dürtü olarak, her gördüğü insan hakkında “ilk anda” ön yargı oluşturur. Beyin, kendisini güvenceye almak ve karşıdaki insanların tavrına göre tavır almak için, gördüğü insanları bir saniyeden daha kısa bir zamanda yorumlar. Onları tehlikeli, güvenilir, güçsüz, çekici gibi tanımlamalarla damgalar.
Bazen, bu tanımlamalar o kadar uç noktadadır ki, ilk defa gördüğünüz birisi sizin için en mükemmel “nesli devam ettirme aracı” oluverir. Beyniniz, kaba bir hesaplamayla, o kişinin genleri ile sizin genlerinizin son derece uyumlu olacağı sonucunu çıkarır. Hiç sesini duymasanız bile, beyniniz onun sesinin dünyanın en güzel sesi olduğunu size söyler. Çok güzel olmasa bile, beyniniz onun güzelliğini dünyadaki herkesten daha yüksek olarak algılar. Bu durum, bir insanla yuva kurmak için en büyük dürtüdür.
Sadece üremek için değil, sonrasında da sevilen kişinin yanında olunmasıyla, neslin devamında büyük rol oynar. Dolayısıyla, evrimsel olarak büyük avantaj sağlamıştır.
O kişiyi gördüğünüzde, beyninizin ödül bölgesi uyarılır. Kimyasallar deli gibi pompalanır. “Düzgün” düşüncelerin kaynağı olan, beyindeki alın lobunun etkisi azalır. Sevdiğiniz kişinin yanında salakça hareket etmenizin nedeni budur.
Zamanla sevdiğiniz insanı tanıdıkça, o kişi hakkındaki beyninizin önceden oluşturduğu ön yargılar da değişir. Yavaş yavaş gerçek bilgiler, ön yargının önüne geçer. Buna aşkın ölümü denir. Artık hiçbir şey “ilk günkü gibi” değildir.
Tüm duygular, beyninizdeki kimyasal hareketliliklerin, elektrik sinyallerinin ürünüdür.
Bir kaşık gördüğünüzde, o gördüğünüz kaşıktan yansıyan ışık zerreleri, gözünüz tarafından elektriğe çevrilir. Bu elektrik sinyalleri, beyninize ulaştırılır. Beyniniz, bu sinyalleri “kaşık” olarak yorumlar. Belki de beyninize ulaşan görüntü sadece sanaldır. Aslında kaşık olmayabilir. Beyninizin verdiği anlam yanlış-farklı olabilir.
İşte simülasyon evren teorisi buna dayanmaktadır. Aslında tüm evrenin bizim beynimizin yorumlanması için gönderilen elektrik sinyalleri olması, bütün bunların başka “birileri” tarafından yapılması gayet muhtemeldir.
Şu an bu teori hakkında kesinlik yoktur. Çünkü aksine kanıt olmadığı gibi, tasdikleyen bir kanıt da yoktur.
Bu sorunun cevabını evrenin yapısını tamamen çözdüğümüzde bulabiliriz.
Morpheus da bir seçenek tabi.
Tak tak!

Moriarty
156 IQ, Yazar ve Mucit

Yorum Bırakın